Web Çözümleri | Yazılım Çözümleri | Mobil Çözümler | Grafik Çözümleri | Online Pazarlama | Sosyal Medya | Danışmanlık Hizmetleri

Sosyal Medya

Sosyal Medyada yoksanız markanızın günümüz koşullarında varlığını tekrar gözden geçirmelisiniz.

Peki neden sosyal medyada var olmalısınız ?
Sosyal medyada varolmanızı gerektiren en önemli neden yaşadığımız dijital cağ Beraberinden önemli nedenlerin başında hedef kitleye direkt ulaşabileceğiniz, kolay ve düşük maliyetli bir platform olması ayrıca size en doğru istatistikleri vererek markanızın yönlenmesine yardımcı olması.
Artık Türkiye’de ve Dünya’da milyonlarca marka sosyal medyada varoluyor ve en önemlisi varoluşlarını etkin bir bicimde devam ettiriyor. Çünkü markanızın sunduğu hizmet ve/veya ürün sosyal medyada ne kadar bahsedilirse, marka gücünüz de o doğrultuda artıyor. Markanız sosyal medyada profesyonel olarak aktif bir şekilde var olduğunda müşterileriniz sizi bir urun veya hizmet aldığı firma olmanızın yanında sürekli iletişimde kalabileceği, takip edebileceği ve çabuk ulaşabileceği bir partner olmanızı sağlıyor.
Biz sizin ve markanız için sosyal medya adına neler yapıyoruz dersek; 
İçerik Yönetimi konusunda sürekli destek veriyoruz

Sosyal medya sürekli değişen ve gelişen bir platform olması sebebiyle en önemli kriteri markanızın bu alanda canlı olmasıdır. Sürekli var olması gereken bu alanın ise markanın değerlerine ve vaatlerine uygun bir sosyal medya içerik planı ile desteklenmesi gerekir. İçerik planları sosyal medyada markanızın temsilidir ve sizi doğrudan temsil eder. Bu sebeple kullanılan dil, bahsedilen konular ve hatta imla kuralları bile marka imajınızı doğrudan etkileyebilecek durumdadır, kesinlikle profesyonel bir ekiple çalışılması gerekmektedir.

Online İtibar-Kriz Yönetimi
Online itibar bugüne kadar var olan itibarınızdan çok daha önemli bir hal aldı. Yeni dijital dünyada online ortamda müşterilerinizden gelen herhangi olumsuz bir görüş konunun krize kadar ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple ilk olarak markanızın olası kriz durumları belirleyerek, olası kriz durumlarında gelişecek senaryolarıöncelikli olarak hazırlıyoruz, kriz durumlarında ise öncesinde belirlediğimiz senaryolara uygun hareket ediyoruz.
Sosyal medyadaki en temel nokta kullanıcıları dinlemek. Kullanıcılar yani müşteriler markaların en çok onları dinlemesini istiyor. Dinlenmek, kullanıcılara kendilerini “değerli ve özel’’ hissettirirken, markalar için de analiz etmek ve çözüm bulmak gibi diğer adımların merkezini oluşturuyor. Bir adim daha ilerisinde ise markalar müşterilerden gelen tüm söylemleri bir istatistik olarak alarak büyüme hedeflerini yönlendiriyor.

Sosyal CRM:
Sosyal medya kanallarımıza doğrudan gelen müşteri şikayet, memnuniyet ve önerilerini en kısa zamanda yanıtlamak markanın itibarı açısından oldukça önemlidir. Moderasyon olarakta tanımlanan CRM, Gelen kullanıcı yorumlarını anında yanıtlayarak, müşteri memnuniyetinin artmasını sağlamak üzerine kuruludur.

Online PR
Online PR; sosyal medya, sosyal paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi platformların online olarak yönetilmesi ve halkla ilişkiler odak amacıyla kullanılmasıdır.

Mesaj Bırakın Sizi Bilgilendirelim.

         
Ad Soyad  
E-Mail Telefon
Mesaj
 
 
 
         
         
 

 


Tüm Hakları Saklıdır.

 

Ana Sayfa | Kurumsal | Hizmetler | Referanslar | İletişim